ENERGETSKI INSTITUT HRVOJE POŽAR

Vijesti

Projekt EnPC-INTRANS uspješno je započeo u devet europskih zemalja

Projekt EnPC-INTRANS uspješno je započeo u devet europskih zemalja

Opsežno jačanje kapaciteta za ugovaranje energetske usluge u javnom sektoru

 
Ugovaranje energetske usluge (eng. Energy Performance Contracting – EPC) je osnovni instrument za učinkovito korištenje energije u zgradama javnog sektora koji nudi rješenje za izazov s kojim se suočava javni sektor, a to je kako obnoviti zgrade s ograničenim proračunom? Ovaj učinkovit instrument mora postići širu primjenu u zemljama koje pripadaju istočnim dijelovima europskog tržišta u tranziciji i upravo se to ističe kao jedan od glavnih ciljeva projekta.
EnPC-INTRANS u prijevodu znači  “Jačanje kapaciteta za ugovaranje energetske usluge na europskim tržištima u tranziciji”. Projekt se provodi od ožujka 2015. godine, a cilj projekta je povećati tržišnu prihvaćenost ugovora o energetskom učinku u zemljama partnerima projekta, poboljšati izgradnju kapaciteta na strani ponude te pružiti podršku pri stvaranju potražnje. EU podupire projekt EnPC-INTRANS s gotovo 2 milijuna eura kroz dvije godine, tijekom kojih bi trebale biti dostignute energetske uštede od oko 60 GWh/god.
Partneri na projektu su: Njemačko društvo za međunarodnu suradnju (GIZ) i Energetska agencija za zaštitu klime Baden-Württemberg (KEA), Europski stručni centri za ugovaranje energetske usluge: Energetski institut Hrvoje Požar – EIHP (u Republici Hrvatskoj), Centar za obnovljive izvore energije i uštedu energije – CRES (u Grčkoj) i Energetska agencija Savinjske, Saleške i Koroške – KSSENA (u Sloveniji). Osim toga, tu je i stručni centar za e-učenje u Slovačkoj (E-code) kao i ključni sudionici za promicanje ugovaranja energetske usluge na lokalnoj razini u Latviji (Zemgale regionalna energetska agencija – ZREA), Srbiji (Stalna konferencija gradova i općina – SKOGO), Rumunjskoj (Agencija energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije Ploiesti-Prahova – AE3R) i Ukrajini (tvrtka Financije i tehnologija – FIATU).
Multinacionalni karakter projekta temelji se na višerazinskom pristupu. Projekt započinje analizom primjera dobre prakse projekata ugovaranja energetske usluge na europskoj razini, a zatim na nacionalnoj, u okviru devet partnerskih zemalja. O poslovnim modelima ugovaranja energetske usluge raspravljat će se na nacionalnoj razini sa svim dionicima (i sa strane ponude i potražnje). Na temelju njihovih iskustava, partneri će razviti koncepte i alate za obuku te će se osposobiti odabrani sudionici iz različitih skupina (javni sektor, ESCO tvrtke, izvođači projekata i sl.) za daljnje promoviranje ugovaranja energetske usluge. Projekt je primarno orijentiran ka nacionalnim i regionalnim tvorcima politika kao što su ministarstva i ostala nacionalna tijela te lokalnim donositeljima odluka. Edukativna predavanja i prezentacije organizirat će se u svim partnerskim zemljama što će intenzivirati javne odnose i umrežavanje na europskoj razini. Rezultati projekta će se prenositi kroz prezentacije stručnjaka i dionika u 28 država članica EU-a na kraju projekta.
Rezultati projekta bit će kontinuirano praćeni i vrednovani. Najmanje 50 visokokvalificiranih trenera i 3.000 kvalificiranih stručnjaka imat će izravnu korist od projekta, osiguravajući uspješnu inicijaciju i provedbu u zemljama partnerima i izvan njih.
 
Što je ugovaranje energetske usluge (eng. Energy Performance Contracting – EPC)?
EPC – Ugovaranje energetske usluge je učinkovit instrument za obnovu javnih zgrada unatoč oskudnim proračunima javnog sektora. ESCO tvrtke financiraju mjere obnove i jamče dugoročne uštede energije. Svi troškovi su refinancirani kroz uštede energije tijekom određenog vremenskog razdoblja. Pomoću EPC-a javni subjekti dobivaju učinkovite tehničke uređaje u svojim zgradama te profitiraju od redovite podrške ESCO tvrtki. Sve financijske rizike snose ESCO tvrtke: rizik ulaganja, operativni rizik tehničke opreme i rizik za uštedu energije. Dosadašnja iskustva pokazuju da se ciljevi uštede energije dostižu ili čak nadmašuju.

Podijeli

Više objava

Jesmo li na pravom putu?

Obnovljivi izvori energije ključan su dio globalne energetske strategije, a ulaganja u taj sektor ekološki

Kategorije

Arhiva